Veikko Turunen jatkaa MyPan keskikentällä
MyPa on tehnyt jatkosopimuksen Veikko Turusen kanssa.
Nuoruusvuotensa Susissa ja KJP:ssä viettänyt Turunen pelasi kaudet 2024-2025 isoja minuutteja KJP:n Kolmosen joukkueessa, yhteensä nelisenkymmentä sarjaottelua ja tehden 14 maalia.
Viime kauden lopulla Turunen sai kutsun MyPaan, jossa tilille kertyi kolme Kakkosen ottelua syyskuussa.
"KJP-kaudet toivat jonkinlaista kokemusta miesten peleistä ja viime kauden lopussa pelit MyPassa antoivat hyvää esimakua tulevasta kaudesta," Turunen toteaa.
Turusen ensi kauden odotukset: "Odotan ensi kaudelta, että pääsen omiin tavoitteisiin ja että joukkue saavuttaa yhdessä mietityt tavoitteet."
Keskikentällä pelaava Turunen kertoo olevansa vahvimmillaan 10- ja 8-paikoilla, mutta myös 6-paikalla pelaaminen onnistuu. "Laidalla pelasin joskus junnuissa, että on sielläkin joskus tullut pelattua."

